Výměna ložisek u spalovacích motorů

Karter je třeba nahřát na elektrickém plotýnkovým vařiči (nebo na varné desce, ne ale indukční) a nahřívat pouze do okamžiku, kdy se "šmrncne" nasliněným prstem o karter, tak to poprvé zasyčí. Cca 100-110 st, pro hliník víc ne. Nelze to dělat přímým plamenem, je to moc rychlé a nerovnoměrně ohřáté.
Po nahřátí vezmeme karter přes hadr a klepneme s ním v ose ložiska o kus měkkého dřeva. Někdy stačí jen klepnout přes druhou ruku, setrvačnost sama ložisko vyhodí. Ložisko by mělo vypadnout, pokud není zalepené přípravnem Loctite či podobným. Pokud je zalepené, je to problém, protože není většinou jasné, při jaké teplotě se lepidlo uvolní. Pozor - některé slitiny hliníku mění některé vlastnosti už při ohřátí nad 160 st.!
Při nasazování použít mrazák na ložisko je také možné, ale těch cca 40 stupňů ochlazení ložiska proti okolí na oceli ložiska moc "nezdrcne". Při nasazovaní musí ložisko hned do uložení v karteru volně spadnout. Rozhodně nelze používat žádné násilí, natloukání a podobně. Jak se při vkládání ložisko zkříží, je to špatně. Pak se udělá hranou ložiska v uložení grot a musí se po vyjmutí karter zašábrovat. Takže pokud se to nepovede napoprvé, je třeba znova vyndat a vychladit ložisko, nahřát karter a zkusit znova nasadit. Nabízí se nejdřív vkládat zadní ložisko u setrváku a pak teprve přední. Je třeba však dávat pozor, aby se při nasazovaní předního ložiska po nahřátí neposunulo či nevypadlo to zadní (autor ho vypodloží vhodným průměrem kulatiny).
Občas se může zvolit postup, že se po nahřátí karteru do něho vloží zadní ložisko i s klikovkou. Třeba u žhavíků s předním sáním se klikovka v karteru v díře mezi ložisky "vystředí" a ložisko zapadne většinou dned napoprvé.
Klikovka by měla jít do ložisek studeného karteru suvně a nebo lehce natlačit. Pokud je nafest a chybí jí určitá axiální vůle v ložiskách, brzo odejdou. Někdy pomůže lehce poklepat zezadu a zepředu na klikovku mosazným kladívkem a nebo aspoň kulatinkou. Jestli je vůle, se pozná podle toho, jak volně se klika točí. Když se na klikovku upne vrtule a ložiska jsou vymytá petrolejem, tak se po bouchnutí do vrtule točí setrvačností klidně 10-15 sekund. Pokud je ale některé ložisko uzavřené a tím "přemazané", tak se vůle poznává velmi špatně. Pokud jde vrtule těžce, tak jsou ložiska "přetažená" a je někde chyba - třeba některé ložisko není zasazené až na doraz třeba kvůli nečistotě, grotíku apod.

Autorem původního neupraveného textu je Jiří Bíba v příspěvku na Akroforum

© 2009 Práva Mirka prostředního vyhrazena :-)

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode